86856-2019 - ResultatSverige-Linköping: Kollektivtrafik på väg
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av allmän kollektivtrafik med buss i Linköping
Referensnummer: 2018/0100
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar trafik med buss i Linköping samt områdena Malmslätt, Sturefors, Tallboda och Ekängen med cirka 80 bussar i ett (1) paket.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen