Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för Upphandlingskonsulter och stöd i strategiskt inköp
Referensnummer: NV-04778-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal för Upphandlingskonsulter och stöd i strategiskt inköp
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Upphandlingskonsulter
Del nr: Delområde 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med delområdet är att Naturvårdsverket ska ha en god tillgång till kompetenta upphandlare som kan stötta verksamheten med effektiva, affärsmässiga, hållbara, rättssäkra och värdeskapande inköp.