86921-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Helikoptrar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av hyresavtal, helikopter för skolning
Referensnummer: A084.968/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34711500 Helikoptrar - DA05
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser hyresavtal för en helikopter Bell206B. Helikoptern ska användas för skolning av nya piloter under viss specifik tidsperiod.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 272 727,00 EUR
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70220000 Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder - DA05
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen