2. Förfarande
Förfarande
Titel: HBK E01 Grovplanering
Beskrivning: Entreprenaden skall utföras på Kungsholmen i Stockholm. Entreprenad Grovplanering E01 Hornsbergskvarteren omfattar bl. a. - Förberedande arbete som o Rivningsarbete av tidigare avfart/påfart till Essingeleden samt befintlig grundläggning så som spont, murar och pålar. o Markförstärkning och markförberedande så som KC-pelare, bergschakt och marksanering. - Nyexploatering o Väguppbyggnad gator i upp till och med AG-lager exkl finplanering. o Utförande och samordning av ledningsdragande arbeten som t ex VA, el, fiber, fjärrvärme, fjärrkyla, sopsug och trafiksignal m.m Platsgjuten stödmur, installation av prefabricerade betongelement.
Intern identifierare: E2025-00133
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: HBK E01 Grovplanering