86967-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ljuskällor 2019
Referensnummer: 19/44
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkommen att lämna anbud i upphandlingen av Ljuskällor.
Kammarkollegiet kommer att anta två (2) ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
Ramavtalet beräknas träda i kraft andra kvartalet 2020.
Sista dag för anbudsinlämning är 2020-03-20 23:59
Tilldelningsbeslut beräknas kunna fattas under andra kvartalet 2020.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Av bilaga Avropsberättigade framgår vilka myndigheter och organisationer som under ramavtalsperioden är Avropsberättigade samt vilka organisationer som kan genomföra Avrop utöver de som är Avropsberättigade med stöd av förordning enligt ovan.
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på Ramavtalet till totalt 39 miljoner SEK exklusive moms under ramavtalsperioden inklusive förlängningsoptioner.
Någon garanti avseende försäljningsvolymer eller liknande ges inte.
Anbud kan inte lämnas i pappersformat, via fax eller e-post.
I de fall en anbudsgivare inkommer med flera anbud kommer Kammarkollegiet anse det senast inkomna under anbudstiden som det giltiga anbudet.