87023-2023 - PlaneringSverige-Västerås: Medicinsk utrustning
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern remiss av Magnetkamera till Region Västmanland med anledning av nya akutsjukhuset (NAV) i Västerås
Referensnummer: IN-IN23-0055
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Extern remiss med anledning av tilltänkt upphandling av Magnetkameror till nya akutsjukhuset i Västerås.
Remissen avser utvalda delar av upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling, 33111000 Röntgenapparatur, 33113000 MRT-utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar ett helhetsåtagande för köp av två (2) magnetkameror inklusive option om ytterligare ett (1) system i undersökningsrum med tillhörande manöverrum och teknikrum avseende MR inklusive RF-bur i undersökningsrum.
Upphandlingen avser både tjänst och vara med anledning av projektering, leverans, installation, driftsättning och utbildning samt serviceavtal i enlighet de bilagor som legat tillgrund för upphandlingen.
De tre MR-kamerorna kommer att bestå av både 1,5T- och 3T-system. Fördelningen mellan 1,5T och 3T får slutligen avgöras i samband med beställning av utrustning, beroende av den medicinska utvecklingen fram till dess.