8704-2022 - ResultatSverige-Karlskrona: System- och stödtjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HR och lönesystem
Referensnummer: KS 2020/4642 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlskrona kommun har ingått avtal med CGI Sverige AB om drift support, underhåll och uppgraderingar av verksamhetssystemet Heroma. Systemet omfattar funktionerna: Lönehantering, HR, Vikariehantering, Schemaläggning, Kompetens, rehabilitering och inom området tillkommande funktioner.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212330 Programvaruutvecklingstjänster för schemaläggning och produktivitet, 72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72267100 Underhåll av IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Karlskrona kommun äger sedan tidigare genom utvecklingsavtal med CGI Sverige AB rätten till kundspecifik utveckling i Heroma. Upphandlingen omfattar fler funktioner, drift och fortsatt support och underhåll för systemlösningen