87048-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Upphandling avseende Patientnära analysinstrument och snabbtester, SLL418.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphanling avseende patientnära analysinstrument såsom CRP, HbA1c, Hb, Glukos, Urintest, Handburet blodgasinstrument, drogtester, mononukleos, strep-a, m.m.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33120000 System för registrering och undersökningsutrustning, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38432000 Analysapparatur
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 90 845 000 SEK
exkl. moms