87048-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader avsedda för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten samt militärbyggnader – Entreprenad Site 1+2 Förrådsbyggnader, Boden
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelEntreprenad Site 1+2 Förrådsbyggnader, Boden
BeskrivningUpphandling av projekt omfattande fyra förråd. Två förråd à 1 600 kvm med en rangeryta av grus och mindre del av asfalt på sammanlagt ca 5 400 kvm. Ett förråd à 1 600 kvm samt ett förråd à 2 400 kvm med en rangeryta av grus och mindre del av asfalt på sammanlagt ca 5 800m2. Förrådsbyggnaderna består av följande: platta mark, betongväggar, stålpelare, ståltakstolar och plåttak, samt installationer.
Intern identifierare943/2025
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45216000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader avsedda för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten samt militärbyggnader
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport, 45216200 Bygg- och anläggningsarbeten: militärbyggnader och -anläggningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000