See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utbildning Hot och Våld 2026
Beskrivning: Region Hallands medarbetare, såväl som praktikanter och inhyrd personal, arbetar inom många olika områden och riskerar att, i olika grad och på olika sätt, utsättas för hot och våld i verksamheten. Region Hallands övergripande mål för det systematiska arbetsmiljöarbetet är en säker och hälsofrämjande arbetsmiljö där vi som arbetsgivare bland annat genom att erbjuda strukturerad kompetensutveckling möjliggör just detta. Målgruppsanpassad utbildning där specifika risker och möjligheter lyfts ger förutsättningar för den enskilda att känna sig trygg att hantera olika händelser på arbetsplatsen. Utbildningsinsatsen är en viktig del i vårt systematiska arbetsmiljöarbete som även omfattar organisatoriska åtgärder och uppföljning av att arbetet ger effekt.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80000000 Undervisning och utbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Område A-D
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117725:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 80500000 Utbildningstjänster
Optioner:
Beskrivning av alternativen: 1+1 år
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Område E
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117725:Lot:2