87113-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tandvårdsmaterial förbrukning omtag 2
Referensnummer: VF2020-0006
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter
II.1.4.
Kort beskrivning
Omtag av upphandling VF2018-0004 för produktgrupp Bonding - Ljushärdande självetsande dentinbindningssystem till ljushärdande kompositer
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2020-0006 Tandvårdsmaterial förbrukning omtag 2
Upphandlingen avser ramavtal och är indelad i 2 produktgrupper som omfattar följande material:
50 Bonding - Ljushärdande självetsande dentinbindningssystem till ljushärdande kompositer. Tvåstegssystem
51 Bonding - Ljushärdande självetsande dentinbindningssystem till ljushärdande kompositer. Enstegssystem.
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till: 2 400 000 SEK, dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 1.6.2020
Avtalets beräknade slutdatum: 30.9.2022
Avtalslängden är 28 månader med möjlighet till 1 st. förlängningsoption à 12 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141800 Förbrukningsartiklar för tandvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen