8722-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Kontorsmateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontors- och skolmaterial, kopieringspapper och almanackor
Referensnummer: 3.3.2-1073/2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30192000 Kontorsmateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms stads kommunstyrelse genom serviceförvaltningen välkomnar er att lämna anbud avseende Kontors- och skolmaterial, kopieringspapper och almanackor (vidare nämnt kontorsmaterial), enligt de förutsättningar som anges i detta förfrågningsunderlag med bilagor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22817000 Almanackor eller agendor, 22850000 Pärmar och tillbehör till dessa, 30100000 Kontorsmaskiner, kontorsutrustning och kontorsmateriel, utom datorer, skrivare och möbler, 30190000 Diverse kontorsutrustning och kontorsmateriel, 30192700 Skriv- och kontorsmateriel, 30193000 Pärmar, mappar o. d., 30195900 Whiteboardtavlor och magnettavlor, 30197620 Skrivpapper, 30199000 Pappersvaror och övriga föremål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen genomförs för stadens stadsdels och fackförvaltningar samt de bolag och stiftelser som framgår av punkt 1.1.1.2 Avropsberättigade.
Med kontorsmaterial menas i denna upphandling: kopieringspapper, blyerts-bläckundertryckningspennor,
Mappar, pärmar, skrivhäften, almanackor med mera. Se bilaga,
Anbudssortiment.
Leverantören ska aktivt medverka till att staden har en god försörjning omfattande kontorsmaterial som är anpassade till så väl skolor så som kontor. Vidare ska leverantören medverka i kontinuerliga uppföljningar av sitt sortiment och sina transporter. Staden upphandlar inte ett övrigt sortiment utan upphandlat sortiment är till största del vad staden kommer att införskaffa.
Leverantören ska ha ett helhetsansvar för kontorsmaterial vilket i korthet innebär:
— Anskaffning och utveckling av sortiment,
— Svara för distribution till beställande enheter,
— Svara för beställnings- och statistiksystem för de bolag och stiftelser som inte använder stadens elektroniska inköpssystem.
Politiska beslut kan medföra verksamhetsförändringar vilket innebär att staden inte kan garantera volymer under avtalsperioden. Enheter kan försvinna och tillkomma beroende på till exempel konkurrensutsättning och medborgarnas behov av äldreomsorg, förskoleplatser med mera.