87243-2018 - ResultatSverige-Älmhult: Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Storköksutrustning
Referensnummer: 17/35
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Storköksutrustning till Lessebo - och Älmhults kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39221000 Köksutrustning, 39700000 Hushållsapparater, 39711360 Ugnar, 39711361 Elektriska ugnar, 39711400 Grillar, spishällar, värmeplattor och kokplattor, 39713100 Diskmaskiner, 42959000 Diskmaskiner för storkök
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Produktkrav.
I bilaga 1 och bilaga 2 nämns ett urval av produkter som Kunden idag har i sina kök och som kan behöva bytas ut under avtalstiden. Kunden ger ingen garanti att precis dessa produkter köps under avtalstiden.
Leverantören ska alltid offerera den på marknaden nyaste modellen av den offererade produkten.
Kunden ska ha möjlighet att köpa till samma avtalsvillkor (bl.a. avtalad rabatt) även:
— andra produkter av de avtalade fabrikaten (t.ex. den nyaste utrustningen som finns på marknaden)
— produkter av icke avtalade fabrikat (där gäller rabatt för övriga, ospecificerade produkter)
— tillbehör och reservdelar till respektive produkt (av samma fabrikat).
För reservdelar även när avtalstiden har gått ut.
Leverantören ska offerera alla efterfrågade produkter i bilaga 1, produkter. För varje offererad produkt ska leverantören nämna all efterfrågad information i de orange-markerade rutorna i bilaga 1.
För alla angivna mått och effekter accepteras en tolerans på plus/minus 2 %.
Alla offererade produkter ska uppfylla följande tekniska krav:1) generella- och produktspecifika baskrav enligt Upphandlingsmyndighetens kravspecifikation för storkök. Länk: http://www.upphandlingsmyndigheten.se/hallbarhet/stall-hallbarhetskrav/bygg-och-fastighet/storkok/.
Leverantören ska på begären skicka kostnadsfritt inom 5 arbetsdagar en teknisk beskrivning, resp. testrapport som visar att de offererade produkter uppfyller kraven.2) produktspecifika tekniska kraven enligt bilaga 1 och bilaga 2.
Rådgivning: leverantören ska kunna ge kostnadsfritt fackmässigt råd till Kunden i val av önskad - och för föremålet lämplig utrustning.
Katalog: Om Kunden så önskar ska Leverantören skicka omgående kostnadsfritt kataloger med önskade avtalsprodukter.