See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förband- och sårbehandlingsprodukter
Beskrivning: Upphandlingen avser förband- och sårbehandlingsprodukter för Region Östergötland. Upphandlingen är uppdelad i 195 anbudsområden som kommer utvärderas och tilldelas var för sig.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: 6.1 Antiseptiskt förband silver - hydrofiber gelbildande, med biofilmsnedbrytande effekt
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: 6.2 Antiseptiskt förband silver - polyuretanskum med silikonyta och spärrskikt, med border
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: 6.3 Antiseptiskt förband silver - polyuretanskum med silikonyta och spärrskikt, utan border
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: 6.4 Antiseptiskt flexibelt kontaktlager silver - utan spärrskikt utan border med hög ppm >50 ppm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: 6.5 Antiseptiskt polyuretanskumförband silver med surfaktant med spärrskikt utan border
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: 6.6 Antiseptiskt polyuretanskumförband silver - med surfaktant utan spärrskikt utan border - för kaviteter och fistlar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: 6.7 Antiseptiskt upprensande förband silver - med surfaktant och spärrskikt - fästkant i silikon - ovala
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: 6.8 Antiseptiskt polyuretanskumförband silver - med surfaktant med spärrskikt - för fingrar och tår
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: 6.9 Antiseptiskt förband silver - för infarter
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: 7.1 Antiseptiska förband PHMB - polyuretanskum med spärrskikt, utan border
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:10
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: 7.2 Antiseptiska förband PHMB - utan border - cellulosabaserat
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:11
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: 8.1 Antiseptiska förband jod - salva
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:12
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: 8.2 Antiseptiska förband jod - kompress
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:13
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: 8.3 Antiseptiska förband jod - sårgel
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:14
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: 9.1 Antiseptisk manukahonung (100%) - tub 14-16 g
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:15
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: 9.2 Antiseptisk manukahonung (100%) - tub 25-30 g
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:16
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: 9.3 Antiseptiska förband - Manukahonung (minst 95%) - kompress- och viskosnät samt alginatförband
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:17
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: 9.4 Antiseptiska förband - Manukahonung (95%) - skumförband
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:18
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: 10.1 Upprensande polyuretanskumförband med surfaktant och spärrskikt, utan fästkant - för måttligt mängd sårvätska - standard
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:19
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: 10.2 Upprensande polyuretanskumförband med surfaktant och spärrskikt, utan fästkant - för riklig mängd sårvätska
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:20
Del (anbudsområde): LOT-0021
Titel: 10.3 Upprensande polyuretanskumförband med surfaktant och spärrskikt, utan fästkant - för fingrar och tår
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:21
Del (anbudsområde): LOT-0022
Titel: 10.4 Upprensande polyuretanskumförband med surfaktant, utan spärrskikt och fästkant - för kaviteter
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:22
Del (anbudsområde): LOT-0023
Titel: 10.5 Upprensande polyuretanskumförband med surfaktant och spärrskikt - fästkant i silikon - ovala
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:23
Del (anbudsområde): LOT-0024
Titel: 11.1 Bakterie- och svampbindande kompress
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:24
Del (anbudsområde): LOT-0025
Titel: 11.2 Bakterie- och svampbindande gelkompress
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:25
Del (anbudsområde): LOT-0026
Titel: 11.3 Bakterie- och svampbindande väv/tamponad
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:26
Del (anbudsområde): LOT-0027
Titel: 11.4 Bakterie- och svampbindande skumförband med spärrskikt, utan border
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:27
Del (anbudsområde): LOT-0028
Titel: 11.5 Bakterie- och svampbindande skumförband med spärrskikt och border
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:28
Del (anbudsområde): LOT-0029
Titel: 11.6 Bakterie- och svampbindande kirurgiskt filmförband med spärrskikt och pad
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:29
Del (anbudsområde): LOT-0030
Titel: 11.7 Bakterie- och svampbindande superabsorbenter med spärrskikt
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:30
Del (anbudsområde): LOT-0031
Titel: 12.1 Barriärskydd - applikator
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:31
Del (anbudsområde): LOT-0032
Titel: 12.2 Barriärskydd - applikator för fuktrelaterade skador/MASD
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:32
Del (anbudsområde): LOT-0033
Titel: 12.3 Barriärskydd - spray
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:33
Del (anbudsområde): LOT-0034
Titel: 12.4 Barriärskydd - kräm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:34
Del (anbudsområde): LOT-0035
Titel: 12.5 Barriärskydd - kräm (silikonbaserad)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:35
Del (anbudsområde): LOT-0036
Titel: 12.6 Barriärskydd med manukahonung - kräm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:36
Del (anbudsområde): LOT-0037
Titel: 13.1 Gördel elastiskt bröstband - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:37
Del (anbudsområde): LOT-0038
Titel: 13.2 Stomigördel klippbar med ficka - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:38
Del (anbudsområde): LOT-0039
Titel: 13.3 Gördel postoperativ lång/bred v-formad modell - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:39
Del (anbudsområde): LOT-0040
Titel: 13.4 Gördel postoperativ rak modell med handtag - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:40
Del (anbudsområde): LOT-0041
Titel: 13.5 Gördel postoperativ med fliksystem - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:41
Del (anbudsområde): LOT-0042
Titel: 13.6 Gördel för bråck/stomi - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:42
Del (anbudsområde): LOT-0043
Titel: 13.7 Gördel tub utan knäppning - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:43
Del (anbudsområde): LOT-0044
Titel: 13.8 Suspensoar/skydd för ödem - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:44
Del (anbudsområde): LOT-0045
Titel: 13.9 Gördel för stöd/kompression över bål - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:45
Del (anbudsområde): LOT-0046
Titel: 13.10 Gördel elastisk för stöd och lyft av buk med handtag - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:46
Del (anbudsområde): LOT-0047
Titel: 13.11 Bråckgördel/ljumskbandage dubbelsidig - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:47
Del (anbudsområde): LOT-0048
Titel: 13.12 Stomigördel med färdigsydd öppning med prolapsskydd - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:48
Del (anbudsområde): LOT-0049
Titel: 13.13 Stomigördel med reglerbar öppning med prolapsskydd - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:49
Del (anbudsområde): LOT-0050
Titel: 13.14 Stomigördel med klippbar yta och prolapsskydd - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:50
Del (anbudsområde): LOT-0051
Titel: 13.15 Postoperativ gördel/väst - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:51
Del (anbudsområde): LOT-0052
Titel: 14.1 Fixering - Huvudförband - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:52
Del (anbudsområde): LOT-0053
Titel: 14.2 Fixering - Pannförband/öronförband - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:53
Del (anbudsområde): LOT-0054
Titel: 14.3 Fixering - Tubulärt fixationsnät för kroppsdelar - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:54
Del (anbudsområde): LOT-0055
Titel: 14.4 Fixering - Fingerförband utan vaddering - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:55
Del (anbudsområde): LOT-0056
Titel: 14.5 Fixeringsrulle med vidhäftning - elastisk med silikon - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:56
Del (anbudsområde): LOT-0057
Titel: 14.6 Fixeringsrulle med vidhäftning non-woven, rivbar - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:57
Del (anbudsområde): LOT-0058
Titel: 14.7 Fixeringsrulle med vidhäftning non-woven, klippbar - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:58
Del (anbudsområde): LOT-0059
Titel: 14.8 Fixeringsrulle med vidhäftning non-woven, klippbar, med silikon, för känslig hud - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:59
Del (anbudsområde): LOT-0060
Titel: 14.9 Fixering med vidhäftning för dränage/kateter - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:60
Del (anbudsområde): LOT-0061
Titel: 14.10 Fixering med vidhäftning för dränage/kateter/sonder/CVK
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:61
Del (anbudsområde): LOT-0062
Titel: 14.11 Fixering med vidhäftning för epidural - med kanal
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:62
Del (anbudsområde): LOT-0063
Titel: 14.12 Fixering med vidhäftning för sond - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:63
Del (anbudsområde): LOT-0064
Titel: 14.13 Fixeringsförband med vidhäftning för epiduralkateter
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:64
Del (anbudsområde): LOT-0065
Titel: 14.14 Fixering med vidhäftning för CVK
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:65
Del (anbudsområde): LOT-0066
Titel: 14.15 Fixeringsförband för perkutana katetrar/dränage
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:66
Del (anbudsområde): LOT-0067
Titel: 14.16 Fixeringshäfta på rulle - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:67
Del (anbudsområde): LOT-0068
Titel: 14.17 Fixeringsförband av polyuretanskum för fingrar - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:68
Del (anbudsområde): LOT-0069
Titel: 14.18 Fixeringsförband av polyurutanskum för huvud - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:69
Del (anbudsområde): LOT-0070
Titel: 15.1 Förband ven/artär (standard)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:70
Del (anbudsområde): LOT-0071
Titel: 15.2 Förband ven/artär (avancerad)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:71
Del (anbudsområde): LOT-0072
Titel: 15.3 Förband centrala infarter (standard)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:72
Del (anbudsområde): LOT-0073
Titel: 15.4 Förband centrala infarter (avancerad)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:73
Del (anbudsområde): LOT-0074
Titel: 15.5 Antimikrobiellt IV förband med klorhexidin
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:74
Del (anbudsområde): LOT-0075
Titel: 15.6 Antimikrobiellt IV förband med klorhexidin i geldyna
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:75
Del (anbudsområde): LOT-0076
Titel: 15.7 CVK/Piccline fixeringsanordning + Förband centrala infarter (avancerad)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:76
Del (anbudsområde): LOT-0077
Titel: 15.8 Förband infarter extra känslig hud med fliksystem
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:77
Del (anbudsområde): LOT-0078
Titel: 16.1 Kollagena förband (minst 90% kollagen)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:78
Del (anbudsområde): LOT-0079
Titel: 16.2 Kollagena förband (100% kollagen)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:79
Del (anbudsområde): LOT-0080
Titel: 17.1 Kirurgiska operationsförband - ringa sekretion med border
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:80
Del (anbudsområde): LOT-0081
Titel: 17.2 Kirurgiska operationsförband - ringa sekretion - med border och ramsystem
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:81
Del (anbudsområde): LOT-0082
Titel: 17.3 Kirurgiska operationsförband - riklig sekretion - rektangulära med border
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:82
Del (anbudsområde): LOT-0083
Titel: 17.4 Kirurgiska operationsförband - riklig sekretion - multifunktionellt silikonförband med superabsorbentfiber
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:83
Del (anbudsområde): LOT-0084
Titel: 18.1 Kolförband motverkande odör
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:84
Del (anbudsområde): LOT-0085
Titel: 18.2 Kolförband/sårförband motverkande odör - ringa till måttlig sårvätska
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:85
Del (anbudsområde): LOT-0086
Titel: 18.3 Kolförband med superabsorbent utan border
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:86
Del (anbudsområde): LOT-0087
Titel: 18.4 Odörhämmande spray
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:87
Del (anbudsområde): LOT-0088
Titel: 19.1 Kompresser - nonwoven - steril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:88
Del (anbudsområde): LOT-0089
Titel: 19.2 Kompresser - nonwoven - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:89
Del (anbudsområde): LOT-0090
Titel: 19.3 Kompresser - gasväv - steril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:90
Del (anbudsområde): LOT-0091
Titel: 19.4 Kompresser - gasväv - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:91
Del (anbudsområde): LOT-0092
Titel: 19.5 Plattork - gasväv - steril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:92
Del (anbudsområde): LOT-0093
Titel: 19.6 Plattork - gasväv - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:93
Del (anbudsområde): LOT-0094
Titel: 19.7 Rundtork - nonwoven - steril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:94
Del (anbudsområde): LOT-0095
Titel: 19.8 Rundtork - nonwoven - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:95
Del (anbudsområde): LOT-0096
Titel: 19.9 Rundtork - gasväv - steril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:96
Del (anbudsområde): LOT-0097
Titel: 20.1 Förband för ärrbehandling - sterilt/osterilt
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:97
Del (anbudsområde): LOT-0098
Titel: 21.1 Gelbildande fiberförband med förstärkande fibrer
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:98
Del (anbudsområde): LOT-0099
Titel: 21.2 Gelbildande fiberförband utan förstärkande fibrer
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:99
Del (anbudsområde): LOT-0100
Titel: 21.3 Gelbildande sårkontaktlager av hydrofiber, med polyuretanskum och border av silikon
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:100
Del (anbudsområde): LOT-0101
Titel: 21.4 Gelbildande sårkontaktlager av hydrofiber, med polyuretanskum, utan border av silikon
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:101
Del (anbudsområde): LOT-0102
Titel: 22.1 Hydrokolloidala förband utan border med ovansida av polyuretanskum
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:102
Del (anbudsområde): LOT-0103
Titel: 22.2 Hydrokolloidala förband utan border - Extra tunn och flexibel
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:103
Del (anbudsområde): LOT-0104
Titel: 22.3 Hydrokolloidala förband utan border och utan pentalyn-H
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:104
Del (anbudsområde): LOT-0105
Titel: 23.1 Våtservett för hudskydd och häftborttagning - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:105
Del (anbudsområde): LOT-0106
Titel: 23.2 Våtservett för borttagning av häftmassa - luktfri - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:106
Del (anbudsområde): LOT-0107
Titel: 23.3 Spray för borttagning av häftmassa
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:107
Del (anbudsområde): LOT-0108
Titel: 23.4 Våtservett för borttagning av häftmassa - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:108
Del (anbudsområde): LOT-0109
Titel: 24.1 Mekanisk sårrengöringsdyna
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:109
Del (anbudsområde): LOT-0110
Titel: 24.2 Mekanisk sårrengöring med skaft
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:110
Del (anbudsområde): LOT-0111
Titel: 25.1 Näsförband - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:111
Del (anbudsområde): LOT-0112
Titel: 26.1 Plåster - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:112
Del (anbudsområde): LOT-0113
Titel: 26.2 Plåster högabsorberande - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:113
Del (anbudsområde): LOT-0114
Titel: 26.3 Plåster med barnmotiv - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:114
Del (anbudsområde): LOT-0115
Titel: 26.4 Runt plåster - nonwoven - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:115
Del (anbudsområde): LOT-0116
Titel: 27.1 Polyuretanskumförband, silikonbelagd yta, utan border, med spärrskikt, måttlig till riklig sekretion, trögflytande sekretion
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:116
Del (anbudsområde): LOT-0117
Titel: 27.2 Polyuretanskumförband, silikonbelagd yta, utan border, med spärrskikt, måttlig sekretion
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:117
Del (anbudsområde): LOT-0118
Titel: 27.3 Polyuretanskumförband, silikonbelagd yta, utan border, med spärrskikt, ringa sekretion, tunt
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:118
Del (anbudsområde): LOT-0119
Titel: 27.4 Polyuretanskumförband, kontaktyta utan silikon, utan border, med spärrskikt, måttlig sekretion
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:119
Del (anbudsområde): LOT-0120
Titel: 27.5 Polyuretanskumförband, utan silikon, med spärrskikt, fasade kanter, måttlig sekretion, med fuktighetsreglerande lager, för tjockt och tunt sårexudat
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:120
Del (anbudsområde): LOT-0121
Titel: 27.6 Polyuretanskumförband, kontaktyta utan silikon, utan border, med spärrskikt, måttlig sekretion, för häl utan fixeringsrem
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:121
Del (anbudsområde): LOT-0122
Titel: 27.7 Polyuretanskumförband, kontaktyta utan silikon, utan border, med spärrskikt, måttlig sekretion, för häl med fixeringsrem
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:122
Del (anbudsområde): LOT-0123
Titel: 27.8 Polyuretanskumförband, silikonbelagd yta, med border och spärrskikt, tunn, ringa sekretion
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:123
Del (anbudsområde): LOT-0124
Titel: 27.9 Polyuretanskumförband, silikonbelagd yta, med border och spärrskikt, måttlig sekretion, ovala, flexibel
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:124
Del (anbudsområde): LOT-0125
Titel: 27.10 Polyuretanskumförband, silikonbelagd yta, med border och spärrskikt, måttlig till riklig sekretion
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:125
Del (anbudsområde): LOT-0126
Titel: 27.11 Polyuretanskumförband, silikonbelagd yta, måttlig till riklig sekretion, med border och spärrskikt för häl
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:126
Del (anbudsområde): LOT-0127
Titel: 27.12 Polyuretanskumförband, silikonbelagd yta, måttlig till riklig sekretion, med border och spärrskikt för sacrum
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:127
Del (anbudsområde): LOT-0128
Titel: 27.13 Polyuretanskumförband, kontaktyta utan silikon, måttlig sekretion, med border och spärrskikt för sacrum
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:128
Del (anbudsområde): LOT-0129
Titel: 27.14 Polyuretanskumförband, måttlig till riklig sekretion, med häftande border av silikon och spärrskikt - för tjockt och tunt sårexudat - för svårbandagerade kroppsdelar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:129
Del (anbudsområde): LOT-0130
Titel: 27.15 Polyuretanskumförband, måttlig till riklig sekretion, med silikonbelagd yta, med border och spärrskikt - för måttligt till rikligt vätskande sår - anatomisk utformade
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:130
Del (anbudsområde): LOT-0131
Titel: 28.1 Salvkompress
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:131
Del (anbudsområde): LOT-0132
Titel: 28.2 Salvkompress med absorberande funktion
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:132
Del (anbudsområde): LOT-0133
Titel: 29.1 Brännskadeförband för anatomiska kroppsdelar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:133
Del (anbudsområde): LOT-0134
Titel: 30.1 Elastisk stödlinda - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:134
Del (anbudsområde): LOT-0135
Titel: 30.2 Elastisk stödlinda - steril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:135
Del (anbudsområde): LOT-0136
Titel: 30.3 Elastisk fixeringslinda - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:136
Del (anbudsområde): LOT-0137
Titel: 30.4 Elastisk fixeringslinda - steril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:137
Del (anbudsområde): LOT-0138
Titel: 30.5 Elastisk självhäftande fixeringslinda - ofärgad/vit - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:138
Del (anbudsområde): LOT-0139
Titel: 30.6 Elastisk självhäftande fixeringslinda - färgad - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:139
Del (anbudsområde): LOT-0140
Titel: 30.7 Elastisk självhäftande fixeringslinda - extra lång - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:140
Del (anbudsområde): LOT-0141
Titel: 30.8 Elastiskt tubbandage - tunt vävd - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:141
Del (anbudsområde): LOT-0142
Titel: 30.9 Elastiskt tubbandage - kraftigt vävd - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:142
Del (anbudsområde): LOT-0143
Titel: 30.10 Elastiskt tubbandage - med färgindikering - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:143
Del (anbudsområde): LOT-0144
Titel: 30.11 Kräppad linda - osteril
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:144
Del (anbudsområde): LOT-0145
Titel: 31.1 Superabsorbenta förband med hydrokolloid border för kraftigt vätskande sår
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:145
Del (anbudsområde): LOT-0146
Titel: 31.2 Superabsorbenta förband utan fästkant utan silikon för kraftigt vätskande sår (absorption minst 1,2 ml/cm²)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:146
Del (anbudsområde): LOT-0147
Titel: 31.3 Superabsorbenta förband utan fästkant utan silikon för kraftigt vätskande sår (absorption minst 1,2 ml/cm²) - udda storlekar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:147
Del (anbudsområde): LOT-0148
Titel: 31.4 Superabsorbenta förband utan fästkant utan silikon för kraftigt vätskande sår (absorption minst 1,6 ml/cm²)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:148
Del (anbudsområde): LOT-0149
Titel: 31.5 Superabsorbenta förband utan fästyta utan silikon till kraftigt vätskande ben/fot
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:149
Del (anbudsområde): LOT-0150
Titel: 31.6 Superabsorbenta förband utan border utan spärrskikt med slits
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:150
Del (anbudsområde): LOT-0151
Titel: 31.7 Superabsorbenta förband med border och spärrskikt och sårkontaktlager med silikon
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:151
Del (anbudsområde): LOT-0152
Titel: 31.8 Superabsorbenta osterila förband utan border utan silikon
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:152
Del (anbudsområde): LOT-0153
Titel: 31.9 Superabsorbenta osterila förband utan border utan silikon - udda storlekar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:153
Del (anbudsområde): LOT-0154
Titel: 31.10 Superabsorbenta förband med spärrskikt utan border, med silikonvidhäftning över hela ytan
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:154
Del (anbudsområde): LOT-0155
Titel: 31.11 Superabsorbenta förband med silikonborder med spärrskikt och sårkontaktlager utan silikon
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:155
Del (anbudsområde): LOT-0156
Titel: 32.1 Suturtejp - Vit
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:156
Del (anbudsområde): LOT-0157
Titel: 32.2 Suturtejp - Brun
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:157
Del (anbudsområde): LOT-0158
Titel: 32.3 Suturtejp - Extra förstärkt
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:158
Del (anbudsområde): LOT-0159
Titel: 33.1 Sårbäddsskydd vidhäftande enkelsidig
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:159
Del (anbudsområde): LOT-0160
Titel: 33.2 Sårbäddsskydd/sårkontaktlager av polyuretanskum, silikonbelagd yta, utan border, utan spärrskikt
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:160
Del (anbudsområde): LOT-0161
Titel: 34.1 Sårdyna - icke vidhäftande och ej silikon
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:161
Del (anbudsområde): LOT-0162
Titel: 35.1 Sårgel fuktighetsbevarande/upprensande bakteriedödande/biofilmsnedbrytande med PHMB
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:162
Del (anbudsområde): LOT-0163
Titel: 35.2 Sårgel fuktighetsbevarande/upprensande bakteriedödande/biofilmsnedbrytande med PHMB (extra hög viskositet)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:163
Del (anbudsområde): LOT-0164
Titel: 35.3 Sårgel engångsdos fuktighetsbevarande/upprensande/vattenbaserad
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:164
Del (anbudsområde): LOT-0165
Titel: 35.4 Sårgel fuktighetsbevarande/upprensande/biofilmsnedbrytande innehållande hypoklorsyra
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:165
Del (anbudsområde): LOT-0166
Titel: 36.1 Sår- och fistelpåsar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:166
Del (anbudsområde): LOT-0167
Titel: 37.1 Sårtvätt fuktighetsbevarande/upprensande/biofilmsnedbrytande innehållande hypoklorsyra
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:167
Del (anbudsområde): LOT-0168
Titel: 37.2 Sårtvätt biofilmsnedbrytande lösning med PHMB
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:168
Del (anbudsområde): LOT-0169
Titel: 37.3 Sårtvätt servett
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:169
Del (anbudsområde): LOT-0170
Titel: 38.1 Häfta kirurgisk på rulle med hållare - Vit
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:170
Del (anbudsområde): LOT-0171
Titel: 38.2 Häfta kirurgisk på rulle utan hållare - Vit
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:171
Del (anbudsområde): LOT-0172
Titel: 38.3 Häfta kirurgisk på rulle utan hållare - Beige
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:172
Del (anbudsområde): LOT-0173
Titel: 38.4 Häfta kirurgisk transparent
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:173
Del (anbudsområde): LOT-0174
Titel: 38.5 Häfta kirurgisk för känslig hud av konstsilke
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:174
Del (anbudsområde): LOT-0175
Titel: 38.6 Häfta kirurgisk non-woven, med polyakrylat häftmassa för epikutantester och känslig hud, med hållare
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:175
Del (anbudsområde): LOT-0176
Titel: 39.1 Sårfilm (plastfilm) med ramsystem
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:176
Del (anbudsområde): LOT-0177
Titel: 39.2 Sårfilm för extra känslig hud med ramsystem
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:177
Del (anbudsområde): LOT-0178
Titel: 39.3 Sårfilm (plastfilm) för fuktig hud med ramsystem
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:178
Del (anbudsområde): LOT-0179
Titel: 39.4 Sårfilm (plastfilm) osteril rulle med måttmarkering
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:179
Del (anbudsområde): LOT-0180
Titel: 39.5 Sårfilm (plastfilm) osteril rulle med linjal
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:180
Del (anbudsområde): LOT-0181
Titel: 39.6 Sårfilm (plastfilm) tunn utan ramsystem
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:181
Del (anbudsområde): LOT-0182
Titel: 39.7 Semipermeabelt filmförband i sprayform
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:182
Del (anbudsområde): LOT-0183
Titel: 40.1 Trakealförband
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:183
Del (anbudsområde): LOT-0184
Titel: 40.2 Trakealförband för känslig hud
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:184
Del (anbudsområde): LOT-0185
Titel: 40.3 Trakealförband med upprensande effekt
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:185
Del (anbudsområde): LOT-0186
Titel: 40.4 Trakealförband för barn
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:186
Del (anbudsområde): LOT-0187
Titel: 40.5 Dekanyleringsförband
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:187
Del (anbudsområde): LOT-0188
Titel: 41.1 Hudskydd för skör/tunn hud med ovansida av elastan och kontaktyta med silikon
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:188
Del (anbudsområde): LOT-0189
Titel: 42.1 Omläggningsset för engångsbruk
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:189
Del (anbudsområde): LOT-0190
Titel: 42.2 Suturtagningsset för engångsbruk
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:190
Del (anbudsområde): LOT-0191
Titel: 43.1 Ögonförband skydd för vätskande sår
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:191
Del (anbudsområde): LOT-0192
Titel: 43.2 Ögonförband skydd för vätskande sår med ljusskyddsinlägg
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:192
Del (anbudsområde): LOT-0193
Titel: 43.3 Ögonförband med fuktkammare
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:193
Del (anbudsområde): LOT-0194
Titel: 43.4 Ögonskydd vid anestesi
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:194
Del (anbudsområde): LOT-0195
Titel: 44.1 Hydroaktivt förband med biosyntetisk cellulosa
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114923:Lot:195