87273-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Träd, buskar och utplanteringsväxter
Referensnummer: TN 2021/00691-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03120000 Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Västerås Stad avser upphandla ramavtal för träd, buskar och utplanteringsväxter för stadens utemiljöbehov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Träd, buskar och perenner
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03120000 Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter, 03221300 Salladsväxter, 03221400 Kålväxter, 03441000 Prydnadsväxter, gräs, mossor eller lavar, 03451000 Växter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Västerås stad avser upphandla ramavtal för träd, buskar och utplanteringsväxter för stadens utemiljöbehov.
Utplanteringsväxter
Del nr: 2