Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://upphandling.polisen.se/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Utskriftsenheter, Förbrukningsmaterial och tillhörande Tjänster
Referensnummer: A525.435/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Polismyndigheten har många olika typer av verksamheter spridda över hela landet. Syftet med denna upphandling är att tillgodose Polismyndighetens behov av en obruten försörjningskedja gällande befintliga Utskriftsenheter, Nya Utskriftsenheter, Förbrukningsmaterial, och återtag. Utöver detta finns även behov av Service och Underhåll, utöver den kvarvarande garantin, inklusive befintlig Utskriftspark.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 160 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen