87414-2018 - PlaneringSverige-Ludvika: Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skadedjursbekämpning - Fastighet
Referensnummer: GNU 2017/89E
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar skadedjursbekämpning och förebyggande åtgärder för Falu kommun, Säters kommun, WessmanBarken Vatten & Återvinning AB, Fastighets AB Hushagen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Falu kommun och Fastighets AB Hushagen
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden, 90923000 Desinfestation av råttor, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90922000 Bekämpning av skadedjur och skadeinsekter, 77231200 Kontroll av skogsskadedjur och -insekter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Säters kommun och WessmanBarken Vatten och Återvinning AB
Del nr: 2