87416-2018 - PlaneringSverige-Stockholm: Reparation och underhåll av medicinsk utrustning och precisionsutrustning
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhåll av Medicinteknisk Utrustning
Referensnummer: 418328 - AI939337
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50400000 Reparation och underhåll av medicinsk utrustning och precisionsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarmaktens enhet som ansvarar för underhåll av medicinteknisk utrustning avser att upphandla servive-, underhålls - och reparationstjänster för medicinteknisk utrustning. Denna upphandling syftar till att skapa förutsättningar för ett effektivt vidmakthållande av de i Försvarsmakten befintliga medicintekniska produkterna. Upphandlingens målsättning är att teckna avtal med en / eller flera leverantörer som kan tillhandahålla resurskompetenser i form av personal som ska verka främst vid den medicintekniska verkstaden i Göteborg. Uppdrag kan komma att behöva utföras i andra delar av Sverige och internationellt. Samtliga förutsättningar och villkor kommer att redovisas i upphandlingsdokumenten.
FMV och Försvarsmakten avser att annonsera upphandlingen förhoppningsvis under 2018. Syftet med denna förhandsannons är att ge leverantörer besked om att en upphandlingsannons kan komma att publiceras under 2018.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Försvarsmakten avser att upphandla servive-,underhålls - och reparationstjänster för medicinteknisk utrustning. Denna upphandling syftar till att skapa förutsättningar för ett effektivt vidmakthållande av de i befintliga medicintekniska produkterna. Upphandlingens målsättning är att teckna avtal med en / eller flera leverantörer som kan tillhandahålla resurskompetenser i form av personal som ska verka främst vid den medicintekniska verkstaden i Göteborg. Uppdrag kan komma att behöva utföras i andra delar av Sverige och internationellt. Omfattningen och behovet av tjänsterna kan variera och Försvarsmakten garanterar inga volymer. Samtliga förutsättningar och villkor kommer att redovisas i upphandlingsdokumenten.