87468-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Juridiska tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster avseende granskning av vårdgivares följsamhet till avtal och lag
Referensnummer: HS 2017-00382
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79100000 Juridiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsulttjänster vid granskning av vårdgivares följsamhet till avtal och lag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79111000 Juridisk rådgivning, 79212000 Revision, 85100000 Hälsovårdstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Personuppgiftsbiträdesavtal enligt PUL.
Ett personuppgiftsbiträdesavtal ska ingå i Avtalet mellan VGR och Leverantören om Leverantörens behandling av personuppgifter i enlighet med 30 § personuppgiftslagen (1998:204), PuL. Leverantören och de personer som arbetar under dennes ledning får behandla personuppgifter bara i enlighet med instruktioner från VGR.
Avtalet om behandling av personuppgifter ska ange att Leverantören är skyldig att vidta lämpliga tekniska och organisatoriska åtgärder för att skydda de personuppgifter som behandlas. Åtgärderna ska åstadkomma en säkerhetsnivå som är lämplig med beaktande av de tekniska möjligheter som finns.
De särskilda risker som finns med behandlingen av personuppgifterna.
Hur pass känsliga de behandlade personuppgifterna är.
Vad det skulle kosta att genomföra åtgärderna.
Notera att från och med den 25 maj 2018 ska den nya Dataskyddsförordningen (GDPR) börja tillämpas i Sverige. Dataskyddsförordningen kommer att gälla som lag i Sverige och kommer att ersätta det nuvarande dataskyddsdirektivet. Personuppgiftslagen (PUL) upphör samtidigt att gälla.