87523-2021 - ResultatSverige-Tranemo: Trädgårdstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grönyteskötsel
Referensnummer: UPH/2020:15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77300000 Trädgårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av skötsel av Tranemo kommuns grönytor.
Upphandlingen avser grönyteskötsel inom Tranemo kommun. Objekten har en yta om ca 1 000 000 kvm.
Upphandlingen är indelad i fem (5) geografiska upphandlingsområden. Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör/område. En leverantör kan antas för mer än ett område.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77312000 Ogräsröjning, 77313000 Parkskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän Orientering
Kontraktstid är 1.4.2021 till 31.3.2024. Beställaren har ensidig rättighet att förlänga avtalet med två år och ska skriftligen meddela detta senast 6 månader före kontraktstidens utgång. Maximal avtalstid är 5 år.
Beställare
Tranemo kommun och Tranemobostäder AB, nedan kallad B.
Tranemo Kommun
Besöksadress: Storgatan 26 Tranemo
Adress: Tranemo Kommun, Tekniska Sektionen, 514 80 Tranemo, Tel: 0325 57 60 00
e-post: kommun@tranemo.se, Organisationsnummer: 212000-1462
Tranemobostäder AB
Besöksadress: Moavägen 12
Adress: Tranemobostäder AB, Moavägen 12, 514 32 Tranemo
e-post: trabo@tranemobostader.se, Organisationsnummer: 556449-1966
Anbudets giltighetstid
Anbud ska vara bindande i 6 månader efter sista anbudsdagen. Anbudsgivaren är bunden av sitt anbud till 19.7.2021
För det fall upphandlingen blir föremål för överprövning är anbudsgivaren bunden av anbudet fram till och med en månad efter den tid då eventuell överprövning avslutats genom lagakraftvunnen dom, dock högst nio (9) månader efter sista anbudsdag.