87542-2021 - ResultatSverige-Linköping: Städning av byggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städentreprenad avseende trapphus och kontorslokal
Referensnummer: UPH-2018-0133
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90911200 Städning av byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Utförandeentreprenad avseende städning av ett flertal trapphus, allmänna ytor, samt en kontorslokal i Lejonfastigheter AB:s fastighetsbestånd. Total yta som omfattas ca 9 000 kvm.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911200 Städning av byggnader, 90911300 Fönsterputsning, 90919200 Kontorsstädning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen