87563-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Strängnäs: Grönsaker
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frukt och grönt
Referensnummer: KS/2019:101-059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03221000 Grönsaker
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för leverans av färsk frukt och färska grönsaker.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03222000 Frukt och nötter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen