Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenadmaskinstjänster med och utan förare samt inhyrning av specialmaskiner till Djupdalen
Referensnummer: KS-UH/2022:10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Del A Entreprenadmaskinstjänster med och utan förare, Del B Inhyrning av en hjullastare och en bandgrävare med förare till Djupdalen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
(Del A) Entreprenadmaskinstjänster med och utan förare
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten, 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del A Entreprenadmaskinstjänster med och utan förare, Del B Inhyrning av en hjullastare och en bandgrävare med förare till Djupdalen. 2 år med 1 + 1 års förlängning.
(Del B) Inhyrning av en bandgrävare ”Kompakt motvikt” med förare till Djupdalen samt en hjulgrävare med förare till Djupdalen
Del nr: 2