Ombyggnad av gymnasieskolan hus-3, Partneringprojekt
Referensnummer: 17/63
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45262700 Ombyggnadsarbete
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen vid tiden för kontraktets ingående
Falkenbergs kommun har för avsikt att bygga om befintlig byggnad, hus 3, inom Falkenbergs gymnasieskola. Byggnaden är huvudbyggnad för gymnasieskolan och inhyser förutom läromiljöer även administration och vaktmästeri. Byggnaden är på ca 5 500 m2 bta och är uppförd i 3 plan med separat fläktrum på tak. Ombyggnaden omfattar även viss ombyggnad av hus 5 inom Falkenbergs gymnasieskola.
Om politiska beslut etc. fattas så kan partneringprojektet även komma att omfatta ombyggnad av Hjortsbersskolan.