87643-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Reparation och underhåll av kylargrupper
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service Kylanläggningar
Referensnummer: SR 1801
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50730000 Reparation och underhåll av kylargrupper
II.1.4.
Kort beskrivning
Sveriges Radio är ett mediaföretag som arbetar på uppdrag från riksdagen utifrån ett sändningstillstånd. Verksamhetens huvuduppdrag är att producera radioprogram. Dessa radioprogram produceras i en miljö som bl.a. består av att antal IT-system med stora krav på kontinuerlig drift och säkerhet.
Sveriges Radios AB:s lokala produktionsplatser (27 stycken) har en strategiskt viktig funktion eftersom de dels producerar 25 lokala P4-kanaler och dels fungerar som Larmkanal. För att säkerställa att detta finns på dessa lokala kontoren finns det utrustning som är i drift dygnet runt årets alla dagar.
Sveriges Radio:s samtliga lokala kanaler är därför utrustade med kylanläggningar för att skydda dessa utrustningar. Förteckning över dessa kylanläggningar avseende orter, fabrikat, kapacitet m.m. redovisas i separat bilaga (Bilaga X).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sveriges Radios:s mål är att:
— Kylanläggningarnas funktionen upprätthålls på alla kanaler dygnet runt året om,
— Risk för den personliga säkerheten och människors hälsa inte uppkommer,
— Service genomförs så att användare och deras verksamhet inte i onödan störs,
— Anmälda fel åtgärdas omgående,
— Skador på kylanläggningarna förebyggs för att förhindra/minimera fel och maximera dess livslängd,
— Kylanläggningarnas skick upprätthålls att motsvara minst det skick det har vid serviceavtalets start,
— Gällande lagar och föreskrifter efterlevs.