87655-2019 - ResultatSverige-Uppsala: Enteral nutrition
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Enteral Nutrition OMTAG
Referensnummer: VF2018-0031
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33692300 Enteral nutrition
II.1.4.
Kort beskrivning
Omtag av Enteral Nutrition, både Del 1 Sondnäringar och Kosttillägg samt Del 2 Material och Pump.
Maten kommer att starta 1.1.2019 men avtalet med Materialet kommer att starta samtidigt som den "Ordinarie" upphandlingen VF2018-0011,
D.v.s. 1.2.2019
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2018-0031 Enteral Nutrition OMTAG
Avtalsperiod
Upphandlingen avser ramavtal Produktgrupp 115,121,122,123,145,146,151,153,167,168,172,173 och 174 beräknas starta 1.1.2019
Eftersom det ursprungliga avtalet för Materialet startar först 1.2.2019 kommer avtalet för Produktgrupp 201,202,205,208,209,210,211 och 216 starta samma datum, 1.2.2019
Avtalets beräknade slutdatum: 30.9.2020
Avtalslängden är 9 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 24 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33692200 Produkter för parenteral nutrition, 33692210 Parenterala näringslösningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:
Sondnäring vuxen, särskilda krav115 1 Sondnäring vuxen energi extra proteinrikSondnäring barn121 2-3 Sondnäring barn energirik122 1-2 Sondnäring barn från 7 till 12 år123 1-2 Sondnäring barn energirikKosttillägg vuxna145 4 Kosttillägg vuxen för patienter med njursjukdom146 1 Kosttillägg fettlåg vuxenKosttillägg barn
151 1 Kosttillägg barn med fibrer
153 1-5 Modersmjölksersättning
173 1-2 Modersmjölkersättning
Övriga produkter
168 1-2 Havreflinga, äggulepulver
172 1 Komplett näringsdryck i pulverform portionsförpackad
167 1-2 Förtjockningsmedel, pulver
174 1 Komplett sondnäring i pulverform
Matningssond med ledare enfit
201 1-4 Matningssond med ledare
Matningssond utan ledare enfit
202 1-5 Matningssond utan ledare
Gastrostomikateter enfit
205 1-7 Gastrostomikateter
Mätsticka
208 1 Mätsticka för gastrostomi
Nutritionsslang rak koppling utan läkemedelsport enfit
209 1-2 Nutritionsslang
Nutritionsslang vinklad koppling utan läkemedelsport enfit
210 1-2 Nutritionsslang
Nutritionsslang vinklad koppling med läkemedelport enfit
211 1-3 Nutritionsslang
Skruvkork spruta enteral enfit
216 1 Skruvkork till spruta enteral enfit
216 2 Skruvkork till spruta enteral enfit
Avtalet för Produktgrupp 115,121,122,123,145,146,151,153,167,168,172,173 och 174 beräknas starta 1.1.2019
Avtalslängden är 9 månader med möjlighet till 2 st. förlängningsoptioner à 24 månader.