87667-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Sundbyberg: Konsulttjänster för vattenförsörjning och avloppsvatten utom för byggprojekt
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter VA sopsug och avfall
Referensnummer: UH-2018-14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90713100 Konsulttjänster för vattenförsörjning och avloppsvatten utom för byggprojekt
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsulttjänster inom områdena:
1) Projektering av VA-ledningar
2) Projektering av pumpstationer
3) Projektering av sopsug
4) Byggledning inom mark och infra
5) Byggledning inom byggnad
6) Utredning VA
7) Utredning sopsug
8) Avfall
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Projektering av VA ledningar
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 90713100 Konsulttjänster för vattenförsörjning och avloppsvatten utom för byggprojekt, 90492000 Konsulttjänster för avloppshantering, 71321300 Konsulttjänster inom VA
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget kan innefatta förstudie, projektering för systemhandling/bygghandling, BAS-P, tekniska beskrivningar, rambeskrivningar, relationshandlingar m.m.
Projektering av pumpstationer
Del nr: 2
Projektering av sopsug
Del nr: 3
71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 90492000 Konsulttjänster för avloppshantering, 90713100 Konsulttjänster för vattenförsörjning och avloppsvatten utom för byggprojekt
Uppdraget kan innefatta förstudie, projektering för systemhandling/bygghandling, BAS-P, tekniska beskrivningar, rambeskrivningar.
Byggledning inom mark och infra
Del nr: 4
Uppdragen innefattar byggledning av mark- och infraprojekt, huvudsakligen för VA och sopsugsledningar. Även arbete som kontrollansvarig kan förekomma.
Byggledning byggnad
Del nr: 5
71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 90713100 Konsulttjänster för vattenförsörjning och avloppsvatten utom för byggprojekt, 90492000 Konsulttjänster för avloppshantering
Byggledning vid byggnation av byggnad, huvudsakligen sopsugsterminal och pumpstationer. Även eventuellt kontrollansvar enligt PBL.
Utredningar VA
Del nr: 6
Uppdrag som ABVA, utredningar förstudier m.m.
Utredningar sopsug
Del nr: 7
Uppdraget kan innefatta förstudier, PM, utredningar m.m. Allt gällande planerande och driftsättning av sopsugsanläggningar.
Avfall
Del nr: 8
71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
Uppdragen kan innefatta förstudier, utredningar, PM, avfallsföreskrifter, avfallstaxa, förfrågningsunderlag m.m. inom avfall.