87684-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skoldatatjänst 2018
Referensnummer: 2017/IN0078
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en helhetslösning som ger stöd för pedagogisk utveckling och förbättringar för barn och elevers lärande i Borås Stads två förvaltningar (Förskoleförvaltningen och Gymnasie- och vuxenutbildningsförvaltningen), med följande ingående delar som tillsammans ska bidra till önskad helhetslösning:
— Utbildningsinsatser.
— Hård- och mjukvara.
— Webbaserat ärendehanteringssystem (IT-systemet) och webbportal.
— Införandestöd.
— Service och support.
— Administrativt stöd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72300000 Datatjänster, 72320000 Databastjänster, 72500000 Datortjänster, 72510000 Administrativa tjänster för datorer, 72540000 Datoruppgraderingstjänster, 72590000 Professionella datorrelaterade tjänster, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster, 72700000 Datanätstjänster, 72800000 Tjänster för datorloggning och -provning, 72900000 Tjänster för säkerhetskopiering och katalogkonvertering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen