87692-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - Tekniska konsulter inom Byggnadsverk, Konstruktion och Installation, Buller och Vibration
Referensnummer: T2019-01344
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar tekniska konsulttjänster inom Byggnadsverk och avser utredning, analys, projektering, konstruktion och förvaltning, samt konsulttjänster för utredning, uppföljning och medborgarkontakter avseende trafikinducerat buller och vibrationer.
Upphandlingen är uppdelade i 15 avtalsområden:
• Förvaltning
— 1.1 Bro- och kajinspektion samt mätning
— 1.2 Jour för byggnadsverk
— 1.3 Bärighetsutredning
— 1.4 Tillståndsbedömningar
— 1.5 Beställarstöd och granskning inom konstruktion
• Projektering
— 2.1 Byggnadsverk
— 2.2 Geoteknik inklusive bergmekanik
— 2.3 Rörliga broar m.m. – mekanik och hydraulik
— 2.4 Tekniska installationer
• Byggledning – Byggnadsverk
— 3.1 Byggledning och stålkontrollant
— 3.2 Besiktning – betong och stål
— 3.3 Besiktning – Kontrollbesiktningar
— 3.4 Besiktning – El, VVS, brand och säkerhet
• Buller och vibrationer – Trafikinducerat
— 4.1 Buller – utredning och mätning
— 4.2 Vibrationer – utredning och mätning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14622000 Stål, 34144300 Mobila broar, 38434400 Vibrationsanalysatorer, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll, 71322300 Konstruktion av broar, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning, 71631300 Teknisk byggnadsinspektion, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner, 71631450 Brobesiktning, 76600000 Besiktning av rörledningar, 79720000 Utredning, 90742100 Bullerkontroll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet omfattar tekniska konsulttjänster inom Byggnadsverk ocj avser utredning, analys, projektering, konstruktion och förvaltning, samt konsulttjänster för utredning, uppföljning och medborgarkontakter avseende trafikinducerat buller och vibrationer.
Del nr: 2
Del nr: 3
Del nr: 4
Del nr: 5
Del nr: 6
Del nr: 7
Del nr: 8
Del nr: 9
Del nr: 10
Del nr: 11
Del nr: 12
Del nr: 13
Del nr: 14
Del nr: 15