Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Landstingsägt bolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beställningsstöd för Tandtekniska tjänster
Referensnummer: FTV 1802-0067
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställningsstöd för Tandtekniska tjänster.
Beställningsvolymer.
Den totala volymen som omfattas av denna upphandling uppgår till ca 25 000 beställningar per år. Volymen anges endast som information till Anbudsgivare, baserat på de senaste årens omsättning och utgör inte någon volymgaranti för framtida beställningsvolymer som kan bli högre eller lägre.
Folktandvårdens egna laboratorium får mellan 10-18 % av beställningarna men detta utgör inget målintervall och kan förändras över åren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48780000 Programvara för system, lagring och innehållshantering, 48810000 Informationssystem, 72246000 Konsulttjänster för system, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen