87766-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Arkitekttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av husarkitekt för Skokloster slott
Referensnummer: 22/136
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
För att säkerställa kvalitet och långsiktighet i vård och utveckling av de mest krävande objekten/kulturmiljöerna upphandlar SFV slotts- /husarkitekter (och projektörer) som generalkonsulter (GK).
Arkitekten är rådgivare åt SFV i förvaltningen av de byggnader och anläggningar som tillhör området. Arkitekten skall i rollen som GK leda och samordna en konsultgrupp (UK). Arkitekten skall medverka till att de arkitektoniska, funktionella, konstnärliga, antikvariska och tekniska synpunkterna tillgodoses och skall med sin särskilda kompetens säkerställa att kontinuitet och kvalitet uppnås i den löpande omvårdnaden av objektet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta uppdrag för SFV är mycket brett. Det är oftast många objekt, vårdprogram finns för ett flertal och vissa befintliga kommer behöva revideras samt vissa nya behöva upprättas.
Behovet av hjälp avser (oftast) främst flertalet mindre och mellanstora åtgärder/projekt men det kan även komma större projekt. Bland hyresgästerna finns såväl statliga som privata, stora som små och lokalhyresgäster samt bostadshyresgäster.
Det gäller allt från historisk autenticitet och berättelser till kunskap om besöksmålsarbete.
Arkitekten skall vara kapabel att föra dessa planer till verklighet.
Arkitekten skall vara kapabel att försvara kulturmiljöns långsiktiga värden.
I arbetet med byggnaderna gäller det att vara kostnadseffektiv, att varsamt ställa intressen och behov mot varandra och försöka få mest valuta för insatsen.
Uppdraget kräver erfarenhet av generalkonsultsåtagande från tidigare arbete med kostnads- och tidsstyrning i likvärdiga byggnader och miljöer.