See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal - Lås och Larm
Beskrivning: Örnsköldsviks Kommun, Miljö och Vatten i Örnsköldsvik AB, Övik Energi AB och AB Övikshem upphandlar ramavtal avseende lås och larm med tillhörande tjänster samt service och produkter för planerat fastighetsunderhåll, akuta underhållsåtgärder, om- och tillbyggnadsarbeten samt viss nybyggnation. Respektive delområde omfattar de varor och tjänster som krävs för uppdragets utförande och avser samtliga delar av processen exempelvis projektering, projektledning, driftsättning, installation, montage, service och leverans av varor. Anbud kan lämnas på hela eller delar av beställarens behov fördelat på två (2) områden. Områdesindelning: Anbudslämnare har möjlighet att lämna anbud på område A: Mekaniska lås och/eller område B: Säkerhetstekniska system Ramavtal kommer att tecknas med en leverantör på område A: Mekaniska lås och tecknas med två leverantörer på område B: Säkerhetstekniska system, förutsatt att det finns tillräckligt många leverantörer som uppfyller ställda krav. Frågor ställs endast via denna annons. Svar kommer inte att ges under perioden 20 december 2024 till och med 6 januari 2025 men frågor kan ställas. Tänk på att läsa förfrågningsunderlaget i god tid innan anbudslämnande.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45453000 Reparation och renovering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Del A: Mekaniska lås
Beskrivning: Mekaniska och elektromekaniska lås med tillhörande tjänster och installationer för planerat fastighetsunderhåll, och akuta underhållsåtgärder. Produkter såsom cylindrar, nycklar och nyckelkopior, behör, andra förekommande tillbehör inom mekaniska lås, dörrstängare, automatiska dörröppnare och traditionella låssmedsarbeten såsom reparation, byte och installation av lås.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:79909:Lot:1
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98395000 Låssmedstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 44520000 Lås, nycklar och gångjärn, 44521100 Lås, 44522000 Haspar, låsdelar och nycklar
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Del B: Säkerhetstekniska system
Beskrivning: Säkerhetstekniska system Larm, övervaknings- och säkerhetssystem, CCT-system, inbrottslarmssystem och passersystem, tillträdessystem Behörighetsavtal/serviceavtal med tillhörande låsschema är cirka 100 stycken och ska flyttas från nuvarande entreprenör till eventuell ny avtalad entreprenör. Iloq licenser/behörighet ska flyttas från nuvarande entreprenör till eventuell ny. Antagen entreprenör står för alla eventuella kostnader.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:79909:Lot:2
Huvudklassificering (cpv): 45312000 Installation av larmsystem och antenner
Ytterligare klassificering (cpv): 31600000 Elektrisk utrustning, 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten