87831-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Diverse företags- och övriga tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hållbarhetskommunikatör
Referensnummer: E2020-00099
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79900000 Diverse företags- och övriga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna ramavtalsupphandling avser att tillgodose kontorets behov av kommunikationskompetens inom hållbarhet, i första hand för projekt Norra Djurgårdsstaden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Exploateringskontoret och framförallt stadsutvecklingsprojektet Norra Djurgårdsstaden har behov av att kommunicera hållbarhetsarbetet som en naturlig del av stadsutvecklingsprojektets framdrift.
Kravställning, kompetensprogram, forskning och utveckling genererar hållbara lösningar som tar ett helhetsgrepp och utgår från de mål och utmaningar som driver dessa frågor framåt. Förvaltningen behöver därför kommunikationskompetens som kan göra hållbarhetsarbetet förståeligt och intresseväckande. Av denna anledning genomför Exploateringskontoret nu en ramavtalsupphandling avseende hållbarhetskommunikatör.