87887-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Datalagring – Datacenter 2.0
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelDatacenter 2.0
BeskrivningUddevalla kommun genomför på nytt upphandling av datacenterlösning efter att tidigare upphandling avbröts. Upphandlingen omfattar inledningsvis en datacenter-lösning byggd på Azure HCI inklusive lagring, server-hårdvara och switchar för sammankoppling av lösningen. Se upphandlingsdokument för utförligare beskrivning.
Intern identifierareKS/2023:480
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72317000 Datalagring
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelStorage area network
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelGenerell del