Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skötsel av kulturreservatet Linnés Hammarby
Referensnummer: 435-7379-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget innebär att med historisk inriktning ansvara för djurhållning, markvård och skötsel i samklang med brukningsårets skiften.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45111220 Röjning av ris och buskar, 77211400 Trädfällning, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Genom den här upphandlingen söker Länsstyrelsen Uppsala län en leverantör till att sköta kulturreservatet Linnés Hammarby i Danmarks socken, Uppsala kommun. Uppdraget innebär att med historisk inriktning ansvara för djurhållning, markvård och skötsel i samklang med brukningsårets skiften. Länsstyrelsen Uppsala län bjuder nu in leverantörer till att lämna anbud enligt villkoren beskrivna i detta upphandlingsdokument.
Beställarens organisation för uppdraget
Beställare: Länsstyrelsen i Uppsala län, 751 86 UPPSALA Tfn: 010-22 330 00, Fax: 010-22 33010