87941-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Avfallshantering
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för omhändertagande av orötat slam (nr 2)
Referensnummer: 23/00107
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Översiktlig beskrivning av uppdraget
Upphandlingen omfattar ramavtal för omhändertagande av orötat slam från VA SYDs reningsanläggningar där ordinarie rötkammare inte kan användas. Avtalet ska användas i de situationer och på de anläggningar då orötat slam uppstår som en bieffekt orsakad av att ordinarie rötprocess inte fungerar som den ska.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90513700 Transport av slam, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar ramavtal för omhändertagande av orötat slam från VA SYDs anläggningar där ordinarie rötkammare inte kan användas. Avtalet ska användas i de situationer och på de anläggningar då orötat slam uppstår som en bieffekt orsakad av att ordinarie rötprocess inte fungerar som den ska. Det kan till exempel handla om att rötkammare renoveras och under tid för renovering måste dessa ställas av och orötat slam uppstår. Detta slam behöver under tiden omhändertas genom detta Avtal. Mängden slam kan variera stort över tid och är svår att förutse.
Avtalet ska användas för successiva avrop av omhändertagande av orötat slam från VA SYDs avloppsreningsverk. Vid avtalets ingående omfattas följande avloppsreningsverk:
Ellinge, Ellingevägen, Eslöv
Klagshamn, Badvägen 27, Klagshamn
Källby, Höjeåvägen 64, Lund
Sjölunda, Spillepengsgatan, Malmö
Södra Sandby, Flyingevägen
Vid behov ska Leverantören även hämta orötat slam från framtida anläggningar inom VA SYDs verksamhetsområde. Det kan tillkomma ytterligare 1-2 medlemskommuner under avtalstiden.
Ramavtal avses att tecknas med två (2) anbudsgivare i rangordning om så många anbud är kvalificerade.