87949-2020 - ResultatSverige-Umeå: Kyl- och ventilationsutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
OVK Besiktningar
Referensnummer: 1915
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42500000 Kyl- och ventilationsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar årliga OVK-besiktningar av ventilationssystem inom AB Bostaden i Umeås fastighetsbestånd. Uppdraget omfattar även AB Bostaden i Umeås dotterbolag, vilka är AB Holmsundsbyggnader, Servicebostäder i Umeå AB och AB Lokalen i Umeå (lokaler).
Uppdragets omfattning samt vilken typ av ventilationssystem som ska besiktigas framgår av bifogad bilaga ”Mängdförteckning OVK-besiktningar”.
Fastigheterna som skall kontrolleras skall utföras enligt Boverkets föreskrifter och allmänna råd(2011:16) om funktionskontroll av ventilationssystem och certifiering av sakkunniga funktionskontrollanter. AB Bostaden i Umeå har i sitt datasystem för drift och underhåll registrerat samtliga ventilationssystem.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen