See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Annons i Lokaltidning - samhällsinformation och marknadsföring
Beskrivning: Upphandlingen omfattar annonsering i lokaltidningar med spridning inom Skellefteå kommun. Den är uppdelad i tre anbudsområden enligt följande: Område 1 – Annons i dagstidning Avser annonsering i tryckta dagstidningar som utkommer minst fem dagar i veckan och har bred spridning inom Skellefteå kommun. Tidningens innehåll ska i huvudsak vara redaktionellt.Område 2 – Annons i Digital tidning Avser annonsering direkt på tidningens webbplats, inklusive mobilanpassade versioner, appar eller andra digitala gränssnitt där nyhetsinnehåll publiceras. Detta inkluderar exempelvis banners, eller andra digitala annonsformat som visas för besökare på webben.Område 3 – Annons i Gratistidning Avser annonsering i tryckta gratistidningar som delas ut utan kostnad till hushåll eller finns tillgängliga på publika platser.Leverantören kan välja att lämna anbud på ett eller flera områden. Kommunen kommer anta en leverantör för område 1 och flera leverantörer för område 2 och 3.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79340000 Reklam och marknadsföring
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Område 1: Annons i dagstidning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105202:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79341000 Reklam, 79342000 Marknadsföring
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Område 2: Annons i digital tidning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105202:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Område 3: Annons i gratistidning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105202:Lot:3