Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pellets
Referensnummer: UH-2022-36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09100000 Bränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
Dorotea kommun inbjuder till anbudsgivning av pellets med leverans under en avtalsperiod av maximalt fyra år. Omfattningen är ca 2 300 MWh per år, vilket motsvarar ca 9 200 MWh under hela avtalsperioden. Takvolymen är 12 000 MWh.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09100000 Bränslen
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vara, pellets inklusive leverans till 1 kommun, ca 9 200 MWh under hela avtalsperioden som maximalt kan vara i 4 år.