2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal för entreprenad- och reparationsarbeten - BYGG
Beskrivning: Arbetena omfattar: - Utvändiga/invändiga åtgärder på byggnader m.m. tex. vattenskador, provisoriska byggnationer, dörrbyten, rep./byte av köksksåp m.m. - Entreprenader vid om-, till- och nybyggnationer - Så kallade ”funktionsgarantifel” med vilket avses vissa specificerade fel som innebär avsaknad av funktion enligt 13.8 Funktionsgarantifel. -Uppdrag enligt MEPS-kalkyl Avrop av uppdrag skall ske skriftligen, se punkt AFC/AFD.43. Beställaren använder sig av MEPS-kalkyler vid beställning, framförallt vid vattenskador, eller enstaka renoveringar av lgh. Beställaren väljer om Meps-Kalkyl eller löpande räkning ska användas
Intern identifierare: 202313
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45453000 Reparation och renovering
Ytterligare klassificering (cpv): 45453100 Renoveringsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 50000000 Reparation och underhåll
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Omr 1
Beskrivning: består av; Antnäs, Bergnäset, Centrum, Malmudden, Östermalm, Lulsundsberget, Gammelstad, Kallkällan, Mjölkudden, Sunderbyn, Tuna och Råneå
Intern identifierare: Omr 1
Optioner:
Beskrivning av alternativen: förlängning 2 gånger med en maximalförlängning om 24 månader
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: omr 2
Beskrivning: består av; Hertsön, Knöppelåsen, Lerbäcken, Skurholmen, Örnäset, Björkskatan och Porsön
Intern identifierare: omr 2