88077-2018 - ResultatSverige-Jönköping: Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Biträdande projektledare för anläggningsentreprenader.
Referensnummer: 16/266
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av biträdande projektledare för anläggningsentreprenader samt besiktningsuppdrag för anläggningsentreprenader.
Avtal tecknas för konsultuppdrag som utförs efter avrop från ramavtal enligt rangordning. Den upphandlande myndigheten har för avsikt att teckna avtal med fem (5) konsulter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdragens innehåll kan variera beroende på projektets art och kan omfatta valda delar enligt följande:
— Biträda projektledare vid projektering och vara behjälplig med synpunkter och råd,
— Granska handlingar och lämna synpunkter på dessa,
— Leda startmöte, byggmöte samt föra protokoll,
— Medverka eller leda syn före entreprenadarbeten och dokumentera dessa,
— Hålla produktionsanpassade besiktningar samt protokollföra dessa,
— Följa upp entreprenörens miljö- och kvalitetsarbete,
— Se till att arbetsmiljökrav och trafiksäkerhetskrav följs i entreprenaden,
— Ekonomisk uppföljning av entreprenaden,
— Mät- och ersättningsreglering av entreprenaden,
— Beställarens kontaktperson mot entreprenören,
— Medverka (hålla) slutbesiktning av entreprenaden,
— Medverka (hålla) garantibesiktning av entreprenaden.
Beställen förväntar sig att konsulten för en detaljerad dagbok över de fakturerade timmarna. Dagboken ska skickas månadsvis som fakturaunderlag i samband med faktureringen.