2. Förfarande
Förfarande
Titel: Överordnat system för fastighetsautomation
Beskrivning: Svenska Bostäder har i många år haft ett överordnat system för fastighetsautomation. Systemet hanterar övervakning och styrning av fjärrvärme, ventilation, el och vatten. Svenska Bostäder avser nu vidareutveckla arbetet med optimering av såväl drift som inomhusmiljö och energieffektivisering. Ett led i arbetet är att säkerställa ett modernt, ändamålsenligt överordnat system för fastighetsautomation, som samtidigt blir en viktig komponent i beställarens långsiktiga ambition kring smarta, uppkopplade fastigheter med tillhörande IoT-funktionalitet.
Intern identifierare: SB 2024/107
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72212421 Programvaruutvecklingstjänster för fastighetsförvaltning
Ytterligare klassificering (cpv): 42961200 SCADA eller motsvarande system, 48421000 Programvara för fastighetsförvaltning, 48921000 Automationssystem, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Överordnat system för fastighetsautomation