88184-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Skötsel av trädgårdar och parker
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trädinventering.
Referensnummer: 201701
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77311000 Skötsel av trädgårdar och parker
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser konsulter för besiktning/inventering av träd för Bostads AB Mimer. I avtalet ingår:
— Trädbesiktning med provtagning, utförs med resitograf, Picus Sonic tomograf eller motsvarande modern mätteknik.
— Okulär inventering samt övrig konsultation. Riskanalys, statusbedömning, framtagande av trädvårdsplaner inklusive förslag till föryngring eller gallring där behov finns, råd om markförbättring och växtval m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen