88209-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Undervisning och utbildning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Undervisning i svenskt teckenspråk och boende för döva och hörselskadade asylsökande
Referensnummer: 3.2.1-2017-120083
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Döva och hörselskadade personer som söker asyl i Sverige kan inte svenskt teckenspråk och kan inte förstå svenskspråkiga teckentolkar. De kan därför inte redogöra för sina skyddsskäl för Migrationsverket vilket försvårar möjligheten att genomföra en rättssäker prövning av ärendet om asyl.
För att erbjuda alla döva asylsökande samma rättigheter och möjligheter att föra sin talan i asylprocessen upphandlar Migrationsverket utbildning i teckenspråk både med boende (kategori 1) och utan boende (kategori 2).
Syftet med undervisningen är i första hand att de asylsökande ska behärska svenskt teckenspråk så pass väl att de med hjälp av relätolk och teckentolk kan redogöra för sina asylskäl och under utredningen av asylansökan. I andra hand att den sökande själv ska kunna föra sin talan i mottagningsärendet och i ett eventuellt återvändandeärende.
Syftet med boendet är att kunna erbjuda döva asylsökande ett boende som är anpassat efter deras behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80340000 Speciella undervisningstjänster, 80510000 Specialutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen