88219-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Reparation och renovering
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggtjänster
Referensnummer: 20/175
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453000 Reparation och renovering
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avseende byggtjänster omfattar främst planerade reparations och underhållsåtgärder, dock kan viss om- och tillbyggnad förekomma. Tjänsterna och entreprenaderna omfattar byggarbeten såsom exempelvis ombyggnadsarbeten- renoveringar- underhållsarbeten- mindre tillbyggnader - mindre nybyggnationer.
Byggnadsarbetare- Betongarbetare- Murare/Plattsättare kommer att efterfrågas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262300 Betongarbeten, 45262510 Stenarbeten, 45262522 Murning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45432112 Stenläggning, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen