Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-Partner – IT-infrastruktur
Referensnummer: LTU-4937-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att hitta en strategisk samarbetspartner som ser till helheten och stödjer Luleå tekniska universitet att transformera sin IT-infrastruktur. Luleå tekniska universitet förväntar sig ett långsiktigt engagemang med en partner som har den kapacitet, kompetens och erfarenhet som krävs för att tillföra universitetet ett mervärde.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen