88231-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Övriga elinstallationsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nätverksinstallationer.
Referensnummer: 2017/125
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45317000 Övriga elinstallationsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för nätverksinstallationer.
Allt material köps in via HBV-avtal enligt punkterna 4.5 och 4.6.
Hela avtalets värde inkluderat avtalsförlängningar är ca 2-3 MSEK. Beloppet bygger på uppskattning från tidigare inköp under åren 2013-2016.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45314320 Installation av datakablar, 45315100 Eltekniska installationer, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser nätverksinstallationer. Uppdragen består av nyinstallationer och installationer i befintliga fastighetsnät.