See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Miljötekniska konsulttjänster
Beskrivning: Säffle kommun avser upphandla miljötekniska konsulttjänster avseende huvudsakligen miljötekniska undersökningar avseende förorenade områden. Inventering enligt MIFO fas 1, översiktliga undersökningar enligt MIFO fas 2, förstudier och i vissa fall även huvudstudier, och avfallrelaterade frågor enligt upphandlingsdokument.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94231:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71313450 Miljöövervakning för bygg- och anläggningsarbeten, 71313420 Miljönormer för bygg- och anläggningsarbeten, 71313410 Riskbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 90700000 Miljötjänster, 90715000 Föroreningsundersökningar, 90730000 Spårning, övervakning och återställning av föroreningar