88294-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Undervisning och utbildning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsult - Undervisning i Byggprojektering
Referensnummer: ORU 2-3-2-00866/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget består i att i sin helhet ge kursen Byggprojektering för byggingenjörer, 6G, 7,5 högskolepoäng som ges första läsperioden på höstterminen för byggingenjörsstudenter i årskurs 2 vid Örebro universitet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80300000 Högre utbildning, 80510000 Specialutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget består i att i sin helhet ge kursen Byggprojektering 1, BY106G 7,5 högskolepoäng, som ges första läsperioden på höstterminen för byggingenjörsstudenter i årskurs 2 vid Örebro universitet. I detta ingår att ge föreläsningar, leda övningar, presentera och handleda projektuppgift samt utföra examination av kursen.
Mer detaljer kring föremålet för upphandling framgår av bilaga 1, Kravspecifikation.