Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av Görvälns Återvinningscentral i Järfälla kommun
Referensnummer: UH2018-27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SÖRABs uppdrag är att hjälpa allmänheten i nio kommuner i Stockholms län att klättra i avfallstrappan, det vill säga att minimera avfall som hamnar på deponi och maximera materialåtervinning och återbruk. Som en del i uppdraget tillhandahåller SÖRAB återvinningscentraler – för närvarande sex stycken – där allmänheten kan lämna sitt grovavfall, farliga avfall och elektronikavfall. Denna upphandling avser drift av en av dessa ÅVCer - Görvälns Återvinningscentral i Järfälla kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90514000 Återvinning av avfall, 90530000 Drift av avfallsupplag
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen